Haber

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi, eski Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin anlamlı olduğunu bildirdi

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, eski Cumhurbaşkanı ve Halkla İlişkiler Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere taziyelerini iletmek üzere Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği’ne yaptığı ziyareti “çok anlamlı ve dokunaklı bir jest” olarak nitelendirdi. .

Türkmenistan’daki yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda Türkmen vatandaşı, merkezi Kahramanmaraş olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunmak üzere Aşkabat’taki Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Berdimuhamedov’un Büyükelçilikte taziye defterini imzalayarak Türkiye’ye ve Türk halkına taziyelerini ilettiğini belirten Oral, Berdimuhamedov’un Büyükelçiliğe istisnai bir ziyarette bulunduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Oral, “Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı protokol dairesinden aldığımız bilgiye göre, şu ana kadar hiçbir yabancı büyükelçiliğe bu düzeyde bir ziyaret yapılmadı ve açıklanan herhangi bir taziye defteri açılmadı. Bu seviyede yas imzalandı. Bu elbette bizim için çok anlamlı ve dokunaklı bir jest.” dedi.

Türkmen devleti ve halkı olarak Türk devletinin ve kardeşlerinin yanında olduklarını söyleyen Oral, Berdimuhamedov, “Dağ yamacında Türkiye’nin yanındayız. Kardeşlik bu günlerindir. Ne gerekiyorsa, ne gerekiyorsa vermeye ve yapmaya hazırız. elimizden gelen yardım. Türkmenistan Türkiye, Türkiye’deki kardeşlerinin yanındadır ve yanında olmaya da devam edecektir.” ifadesini kullandığını söyledi.

Oral, bu ziyaretin iki ülke halklarının kardeşliğini ve dayanışmasını gösteren çok anlamlı ve güçlü bir jest olduğunu belirterek, “Bu nedenle Sayın Berdimuhamedov’a, Türkmenistan devletine, Türkmen halkına şükranlarımı sunuyorum. Milletimiz, hem devletimiz hem de milletimiz adına kardeşlerimize.” söz konusu.

Gün içinde Büyükelçiliğe gelen Kırgızistan, İran, Rusya, ABD ve Çin’in büyükelçileri de başsağlığı ve acil şifa dileklerini içeren ifadeler yazdılar.

Taziye defteri Perşembe akşamına kadar imzalanabilir.

haberaricak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu