Ekonomi

SNB başkan yardımcısı UBS sermaye ihtiyaçlarının gözden geçirilmesini istedi

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Başkan Yardımcısı Martin Schlegel, kısa süre önce verdiği bir mülakatta UBS Group AG’nin sermaye gereksinimlerinin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Schlegel, UBS’nin ek sermayeye ihtiyaç duyduğuna dair mevcut bir gösterge olmamasına rağmen, bankanın sermayesinin potansiyel kayıpları absorbe edecek şekilde etkin bir şekilde yapılandırıldığından emin olmak için ayrıntılı bir değerlendirmenin gerekli olduğunu vurguladı.

SNB Başkan Yardımcısı, UBS’nin yeterli nitelik ve nicelikte sermaye bulundurmasının gerekliliğine işaret etti. UBS gibi büyük finans kuruluşlarının dayanıklılığını arttırmak için mevcut “batamayacak kadar büyük” çerçevesindeki değişikliklerin tartışmasız bir şekilde gerekli olduğunu belirtti.

Tartışma, büyük bankaların vergi mükellefleri tarafından finanse edilen kurtarmalar olmadan finansal sıkıntılara dayanabilmelerini sağlayarak finansal sistemin istikrarını korumaya yönelik daha geniş düzenleyici çabaların ardından geldi.

InvestingPro İçgörüleri

Sermaye yeterliliği ve düzenleyici çerçevelere ilişkin tartışmaların ortasında, UBS Group AG’nin finansal ölçümleri bankanın mevcut durumuna ilişkin aydınlatıcı bir bakış sunuyor. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre UBS, Sermaye Piyasaları sektöründeki önemli varlığının altını çizerek yaklaşık 98,15 milyar USD’lik sağlam bir piyasa değerine sahip. Bankanın F/K oranı 3,33 gibi cazip bir seviyede bulunuyor ve bu da düşük fiyatlı hisse senetleri arayan değer yatırımcılarına hitap edebilecek düşük bir kazanç katsayısıyla işlem gördüğünü gösteriyor.

InvestingPro İpuçları, UBS Group AG’nin hissedarlarını sürekli olarak ödüllendirdiğini, 3 yıl üst üste temettü artırdığını ve 13 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürdüğünü gösteriyor. Bu temettü büyümesi geçmişi, SNB’nin büyük finans kuruluşlarının istikrarına ve dayanıklılığına odaklanmasıyla uyumludur. Bununla birlikte, UBS’in geçen yılki güçlü getirisine rağmen, bir yıllık fiyat toplam getirisi %63,54 olmasına rağmen, analistlerin bu yıl net gelirde düşüş beklediğini belirtmek gerekir.

UBS Group AG’nin beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için InvestingPro ek bilgiler sunuyor. Yatırım kararlarına daha fazla bilgi sağlayabilecek 11 InvestingPro İpucu daha mevcut. Bu ipuçlarına ve kapsamlı verilere erişmek için yatırımcıların InvestingPro’yu ziyaret etmeleri önerilir. Ayrıca, INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yeni aboneler yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirimden yararlanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu