Ekonomi

Kevin McCarthy, ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni Başkanı oldu

8 Kasım 2022’de yapılacak ara seçimlerin ardından yeni yasama dönemine 3 Ocak’ta başlaması beklenen Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu liderler için seçimler sona erdi.

Washington saatiyle 22:00’de başlayan ve gece yarısından yarım saat sonra belirlendiği için ertesi güne kadar uzatılan oylamanın 4. gününde Cumhuriyetçi çoğunluğun lideri Kevin McCarthy parlamento başkanlığına seçildi. 216 oyla

İlk kuşaktan Demokratlar, adayları Hakeem Jeffries’e 212 oy verirken, McCarthy, çoğunluktaki Cumhuriyetçiler arasındaki fikir ayrılığı nedeniyle başkan seçilmek için gerekli çoğunluğu sağlayamadı.

Benzer bir durum en son 100 yıl önce Amerikan tarihinde yaşandı.

15. turda 6’ya düşen muhalefetteki Cumhuriyetçilerin yer değiştirip boş oy kullanmaları matematiksel olarak 216 oy arasında mutlak çoğunluğa sahip olan McCarthy’nin yeni Meclis Başkanı seçilmesini sağladı. ABD Kongresi Temsilcileri.

Pazartesi günü, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kürsü tokmağını McCarthy’ye teslim etmesi bekleniyor. Ardından milletvekilleri yemin ederek yasama faaliyetlerine başlayabilecek.

Cumhuriyetçiler arasında gergin anlar yaşandı

Cumartesi günü yerel saatle 22.00’ye ertelenen 14. oylama öncesinde, Cumhuriyetçi aday McCarthy, muhalefet partisindeki arkadaşlarıyla uzun müzakerelerin ardından seçilmek için gerekli oyları aldığından emin görünüyordu. Ancak oylama bittiğinde, muhalefetteki son altı Cumhuriyetçi üyeden ikisinin boş oy kullanması ve dördünün farklı isimler için oy kullanması ile gerekli mutlak çoğunluk sağlanamadı.

Sinirlenen McCarthy, muhalefet üyelerinin koltuklarına yöneldi. Bu ikna adımı tartışmaya dönüşürken Florida temsilcisi Matt Gaetz’in McCarthy’ye parmağını sallayarak tepki göstermesi meclis kameralarına yansıdı. Bunun üzerine McCarthy arkasını dönüp yerine yönelirken, bir başka Cumhuriyetçi temsilci muhalefet partili arkadaşlarına dönerek bağırmaya başlarken, bir başka Cumhuriyetçi de ağzını kapatarak onu geri çekmeye çalıştı. Mecliste “medeni olalım” sesleri yükselirken, McCarthy tartışmayı yatıştırmak için muhalefet kürsüsüne döndü. Muhalefete liderlik eden Gaetz, McCarthy’nin yanına geldi ve tüm muhalefetin oy vermeyerek duruşunu değiştirdiğini söyledi. Ardından 15. oylamada McCarthy sonunda istediği sonucu aldı.

Başkan nasıl seçilir?

435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde şu anda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar ise 213 sandalyeye sahip. Ancak Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine Demokratların koltuklarından biri boş kaldı. McCarthy’nin lider seçilebilmesi için yarı yarıya 218 üyenin oyunu alması gerekiyordu. Meclis üyelerinden.

Ancak bu baraj, her milletvekilinin bir üye için oy kullanması halinde geçerlidir. Son yapılan oylamada 6 milletvekili rastgele bir adaya oy vermediği için baraj 215 oldu ve McCarthy lider seçilebildi.

Üyeler 4 gün içinde meclis başkanını seçmek için 15 kez oylamaya gitti.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, ülke tarihinde son 100 yılda görülmemiş bir şekilde, 4 gün içinde parlamento başkanını seçmek için 15 kez oy kullandı.

Muhafazakar Cumhuriyetçilerin McCarthy’ye karşı çıkması nedeniyle, liderin seçilmesi için verilen oyların hiçbiri yeterli çoğunluğa ulaşamadı.

McCarthy son olarak adaylığına itiraz eden Cumhuriyetçi milletvekilleriyle bir araya gelerek müzakerelerde ilerleme kaydettiğini ancak şu anda bir uzlaşmaya varılamayacağını söyledi.

Temsilciler Meclisi’nin yeni Başkanı’na, bu kadar uzun bir oylamanın ardından meclisi nasıl yöneteceği sorulduğunda, “İşte iyi olan da bu. Bu kadar uzun sürdüğü için nasıl ilerleyeceğimizi öğrendik” yanıtını verdi. cevap vermişti.

McCarthy’nin muhafazakar Cumhuriyetçilerle yaptığı müzakerelerde, meclis liderini görevden almak için gereken oyu, milletvekillerinin arka arkaya görev yapma süre sınırını, sınır güvenliği yasasını, bütçelerin meclisten geçme şeklini bir milletvekilinin önerisi yeterli buluyor. ve parlamentoda silahlanmayla ilgili bir komitenin oluşturulması. konulara yer verildi.

Kevin McCarthy kimdir?

1965 doğumlu Kevin McCarthy, 2006 yılında ilk kez Cumhuriyetçi Parti’den Kongre’ye seçildi. Aslen bir iş insanı olan Kaliforniyalı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi azınlık lideri olarak görev yapıyor.

Güçlü bir Trump destekçisi olan McCarthy, 2020 başkanlık seçim sonuçlarına yaptığı itirazda Trump’ın yanında yer aldı. Daha sonra seçimlerin meşru olduğunu kabul eden Cumhuriyetçi siyasetçi, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına yapılan saldırıyı da kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu