Haber

İşte Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na yönelttiği 4 soru! Üçünde bir sıkıntı yok ama HDP meselesi kriz çıkarabilir.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların yüzde 50’sini geçemeyen Türkiye, 28 Mayıs’ta ikinci tur için yeniden sandık başına gidecek. İlk turda yüzde 5 oy alan ATA İttifakı başkan adayı Sinan Oğan’ın seçmeninin ikinci turda kime oy kullanacağı merak edilirken, seçime 9 gün kala Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun… ATA İttifakı’nın ana unsuru olan Zafer Partisi’nin Genel Başkanı. Ümit Özdağkritik bir ziyarette bulundu.

ÖZDAĞ: SORDUĞUM BAZI SORULAR

İki cumhurbaşkanı Ankara’daki Zafer Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Kendileriyle çok güzel ve verimli bir görüşme geçirdik. Başkan bazı sorular sordu, ben de kendisine bilgi verdim” dedi. Ümit Özdağ, “Bazı sorularımız oldu, sorduk. Ayrıntılı cevaplar aldık. Yetkili kurumlarımızla değerlendirmeler yapacağız. Kısa süre içinde kararımızı açıklayacağız.”

1. HDP’NİN 1. TURA GİRMEMESİNİN NEDENİ

Ankara’nın kulislerine düşen son bilgilere göre Özdağ, Kılıçdaroğlu’na 4 soru sordu. Wall gazetesinden Serkan Alan’ın haberine göre bu sorulardan ilki, birinci tip cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “HDP’nin neden cumhurbaşkanı adayı göstermediği” oldu. Millet İttifakı ile HDP arasında ‘anlaşma’ yapılıp yapılmadığı soruldu.

2. SURİYELİ MÜLTECİLER

İkinci soru Suriyeli mültecilerle ilgiliydi. Millet İttifakı seçimi kazanırsa mültecilerin nasıl ve ne zaman içinde gönderileceği soruldu.

3. ULUSAL İTTİFAKIN YAPISI

İki başkanın ortasında kalan bir diğer konu da Millet İttifakı’nın seçimi kazanması durumunda nasıl bir yönetim kadrosu oluşturacağıydı. Kılıçdaroğlu, buna cevaben, Millet İttifakı’nın bugüne kadar aldığı kararları ve yol haritasını anlattı.

4. ANAYASA’NIN İLK 4 UNSURU

Özdağ, Millet İttifakı’nın anayasanın ilk dört maddesine bakış açısıyla ilgili de sorular yöneltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu