Ekonomi

Euro/dolar 3 ayın zirvesini koruyor

Investing.com – Cuma günü 1,0367 ile 10 Ağustos sonrası en yüksek düzeye çıkan euro/dolar, haftanın birinci süreç gününde 1,03 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Bugün ABD tarafında değerli bilgi açıklaması bulunmazken siyasi cephedeki gelişmeler takip edildi. ABD Lideri Biden Çin Devlet Lideri Xi ile G20 Zirvesi’nde bir ortaya geldiler.

Euro cephesinde bugün açıklanan bölge sanayi üretimi varsayımların çok üzerinde gelerek son ayda yükseliş gösterdi. Fakat data ayrıntısında siparişlerde azalma olması gelecek aylarda üretimde düşüş yaşanabileceğine işaret ediyor.

Dolardaki düşüş pariteyi yükseltti

Geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyonun beklenti altında kalmasının akabinde dolar göstergesi ve tahvil faizlerinde süratli geri çekilme yaşandı. Euro/dolar da son üç ayın tepesine çıktı. Bugün dolar göstergesi 107 üzerinde zorlanırken 10 yıllık tahvil faizi de %4 altında fiyatlanıyor.

Paritede yıl içinde görülen taban düzey olan 0,9540’a nazaran %8 pahalanma var. Ancak sene başı prestijiyle paritenin kaybı %9.

Dolardaki düşüş ve euro/dolarda görülen yükselişle yılın en yüksek düzeyine çıkan euro/TL bugün 19,12-19,25 aralığında süreç görüyor.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu