Haber

Çin: Ukrayna’daki çatışmanın taraflarından hiçbirine silah teslim etmedik

BM Güvenlik Konseyi’nin oturumunda konuşan Geng, Çin’in Ukrayna’daki çatışmanın taraflarına silah teslim etmediğini ve etmeyeceğini, ABD’nin aksine krizin uzamasına katkıda bulunmayacağını söyledi.

Çinli diplomat, “Çin, Ukrayna krizinin yaratıcısı ya da tarafı değil. Çatışmanın taraflarından hiçbirine silah sağlamadık. Çatışmaları kasıtlı olarak uzatan ABD’nin aksine biz bunu yapmayacağız ve krizden faydalanamayacağız” diye konuştu.

‘ABD, Pekin ile Moskova arasındaki işbirliğine müdahale etmemeli’

ABD’ye Çin ile Rusya arasındaki ikili işbirliğine müdahale etmeme çağrısında bulunan Çinli diplomat, “Çin, Rusya dahil olmak üzere tüm ülkelerle normal ekonomik ve ticari işbirliği yapma hakkına sahiptir ve bu işbirliğine müdahale edilmemelidir, o baltalanmamalıdır” dedi ve şöyle devam etti:

“Çin, çift kullanımlı ürünlerin ihracatını her zaman çok dikkatli bir şekilde kontrol ediyor. ABD’yi Çin’e saldırmayı, Çin Halk Cumhuriyeti’ne iftira atmaya ve onu karalamaya son vermeye çağırıyoruz, ayrıca Çinli kuruluşlara yönelik tek taraflı yaptırımlara ve asılsız tacize son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu