Haber

CHP’li 81 il başkanından ortak karar! Açıklama yapıldı

Parti tüzüğünde yapılacak kapsamlı değişikliği değerlendirmek için bir araya gelen 81 ilin liderleri ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Tüzük Kongresi için hukuki sürecin başlatılması durumunda en erken Aralık ayı sonunda olacağına işaret edilerek, 138 gün sonra yapılacak yerel seçimlere 138 gün kaldığı hatırlatıldı. 31 Mart 2024.

Açıklamada, seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağı, ardından aday seçme ve propaganda süreçlerinin yürütüleceği belirtildi.

“Mevcut tüzüğümüz, aday belirlemede merkezi yoklama, ön seçim ve trend yoklama yöntemlerinin uygulanmasına imkan vermektedir. Bu konuda il başkanlarımızın da görüşü alınarak prosedür belirlenmelidir. 81 ilimiz ortak mutabakatla, Liderler, seçim sürecinde tüzük değişikliklerinin sıkıştırılmış bir programda ve kısa bir süre içerisinde görüşülmesinin uygun olmadığını ifade ederek, “Tüzük Kongresi’nin 2024 Mayıs ayı sonunda yapılmasına ve hukuki sürecin başlatılmasına karar verildi. Böylece hızlı bir şekilde oluşturulacak ve hemen çalışmaya başlayacak olan tüzük kurulu, örgütlerimizin de görüşlerini alarak kapsamlı bir çalışma yaparak tüzüğümüzde günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yer bulsun diye, ilk Parti Meclisi toplantısında.”

Açıklamada, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Özgür Özel’in şu ana kadar dile getirdiği tüzük değişikliğine ilişkin demokratik vaatlerin yeni tüzükte yer alması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu