Ekonomi

Yenice Çilek Üreticileri Memnun

Yenice çilek üreticinin yüzünü güldürdü

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Yenice ilçesinde örtü altında ve tarlada yetiştirilen çileklerin hasadı üreticilerin yüzünü güldürdü.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde açık ve kapalı alanlarda çilek yetiştiriciliğinden yaklaşık 35 bin ton eser elde ediliyor. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan Yenice çileği tadı, kokusu ve parlak kırmızı rengiyle beğeni topluyor. Yenice ilçesine bağlı Çınarcık köyünde serada ve tarlada çilek yetiştiren Ali Demirel (53), “15 yıldır çilek üreticisiyim. Şu anda 5’i kapalı 10 dönüm çileğim var. ve beş dönüm açık.Nisan sonunda hasada başladım.” Pazarlıyorum. Çan, Biga ve Çanakkale Esenler olmak üzere üç markete gidiyorum. Kilosunu 40 TL’ye satıyorum. Pazarlama konusunda pek sıkıntı çekmiyorum çünkü Yenice çileği aroma ve lezzet olarak diğer yörelere göre daha güzel.”

Yazın yevmiye ile tarım arazilerinde çalıştığını söyleyen Necmiye Işık, “Tarla işçiliği, çilek işi yapıyoruz. Temizlik, yolma, bıyık düzeltme ve her türlü işçiliği yapıyoruz. Günlük 300 lira ücret alıyoruz. TL. Sekiz saat çalışıyoruz.”

habersamsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu