Haber

Yemen’in birleşmesinin 33. yıl dönümü birçok ülke tarafından kutlandı

Yemen’in kuzeyi ile güneyinin yeniden birleşmesinin 33. yıl dönümü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke tarafından kutlandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yemen’in Milli Birlik Günü kutlu olsun. Yemen’in birlik, bütünlük, istikrar ve refahına desteğimiz devam edecektir.” kelime kullanıldı.

Yemen haber ajansı SABA’ya göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Ulusal Birlik Günü münasebetiyle bir tebrik mesajı göndererek “Yemen’in egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yeniden teyit etti.”

ABD’nin Sana Büyükelçisi Steven Fagin, Twitter hesabından yayınladığı tebrik mesajında, “Tüm Yemen halkının Birlik Günü’nü en iyi dileklerimle kutluyorum. Amerika, Yemen’in birliğini, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve sona erecek kapsayıcı bir barış sürecini destekliyor. çatışma.” sözlerine yer verdi.

Avrupa Birliği Yemen Delegasyonu Başkanı Gabriel Vinales de AB’nin; Yemen’in birliğine, egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını ve Birleşmiş Milletler liderliğindeki barış çabalarına verdiği temeli yeniden teyit etti.

Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al-Thani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Kuveyt Komutanı Nawaf al-Ahmed al-Cabir es-Sabah da Yemen’in birleşmesini kutlayan mesajlar yayınladı.

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, Yemen’in Ulusal Birlik Günü’nü kutladı.

Kuzey ve Güney Yemen, 22 Mayıs 1990’da herhangi bir geçiş dönemine gerek kalmaksızın birleşmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu