Teknoloji

Tesla, 300 Binden Fazla Aracını Geri Çağırdı

Japon otomotiv devi Toyota’dan daha az araç satmasına karşın 8 kat daha fazla kazanan Tesla, geçtiğimiz günlerde bir Model Y’nin kazaya karışması ile gündeme gelmişti. Aracın frenlerinin çalışmaması nedeniyle kaza yaptığı argümanları ise Tesla’nın araçlarının güvenilir olup olmadığının sorgulanmasına neden olmuştu.

Bugün ise Tesla yetkilileri yaptıkları açıklamada 300.000’den fazla arabası servislere geri çağırdı. Yaşanan sorun ise araçlara gelen son güncellemeden kaynaklanıyor.

Güncelleme aracın stop lambalarını bozdu

Tesla tarafından yapılan açıklamada 2023 model Tesla Model 3’ler ve 2020-2023 model Tesla Model Y’lere gelen yazılım güncellemesinin aracın stop lambalarını bozduğu açıklandı. Yaklaşık 321.000 aracın rastgele yanıp sönen stop lambaları, kimi vakit frene bastığınızda yanmıyor kimi vakitse durduk yere güya fren yapmışsınız üzere yanıyor. Güncellemenin akabinde ABD’de birtakım eyaletlerde Tesla modellerinin stop lambaları nedeniyle kazalara neden olmasının akabinde şirket, güncelleme gelen arabaların tamamını servise çağırdı.

Güncellemedeki bir “Bug” yüzünden bozulan stop lambalarının kalıcı olarak hasar aldıklarını ve yeni yazılım güncellemesiyle birlikte arızalı kesimlerin da fiyatsız değişeceği açıklandı. 2022 yılı boyunca toplamda 19 kere araçlarını servise çağıran Tesla, kullanıcılarının gözünde olumsuz bir tesir bırakıyor.

Tesla’nın açıklamasının akabinde Reddit ve Twitter’da kimi kullanıcılar Tesla’nın yanılgılı araçları ve güncellemelerinden bıktıklarını ve otomobillerini satacaklarını söyleyerek şirkete isyan etti. Tesla ise neden arabalarda daima meseleler oluştuğuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu