Ekonomi

Sevgililer Günü öncesi çiçek satışları ikiye katlandı

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’nin önde gelen illerinden Yalova’da, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde düzenlenen çiçek mezatlarında hareketlilik yaşanıyor.

Türkiye’deki 18 şubesi ile 6 bin süs bitkisi üreticisi ile çiçekçi esnafını bir araya getiren Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin Yalova müzayedesinde 14 Şubat’ta etkinlik var. Açık artırma usulü satışlarda, müşterilerine en uygun eseri sunmak isteyen esnaf, fiyatı artırır ve en yüksek teklifi veren kişi eserin sahibi olur. Müzayedede bir demet gülün fiyatı 850-900 liraya kadar çıkıyor. Müzayedeye Yalova’nın yanı sıra çevre illerden de çiçekçiler ilgi gösteriyor.

Sevgililer Günü’ndeki en büyük talep veda

Kooperatif Yalova Şube Müdürü Mürvet Turlak, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün kooperatif ve üreticiler için bayram olduğunu söyledi. Özel gün nedeniyle talebin arttığını belirten Turlak, “Tüm sevenlerin 14 Şubat Sevgililer Günü kutlu olsun. Özellikle güllerde satışlar normalin iki katı. Her ne kadar en değerli kırmızı gül kırmızı gül olsa da” Diğer çiçeklerimiz de talep görüyor.Gülün yanı sıra, “Papatyalar, zambaklar, şebboylar, laleler, krizantemler, frezyalar ve nergisler de ilgi görüyor” dedi.

Açık artırmada 100-150 bin adet satıldı

Sevgililer Günü nedeniyle satışlarda en az 2 kat artış yaşandığını belirten Turlak, “Normal mezatlarımızda 50 bin dal çiçek satarken, Sevgililer Günü müzayedelerimizde 100-150 bin dal çiçek satıyoruz. Gün. Fiyatlarda şu anda bir artış olması muhtemel. Ürünler yüksek fiyatlara gidiyor. Çünkü çoğu “Çünkü kırmızı güller talep görüyor. Fiyatlarda yüzde 100’lük bir artış olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Turlak, mevsim nedeniyle Yalova’da gül bulunmadığını, güllerin genellikle Adana ve Mersin’den geldiğini sözlerine ekledi. -YALOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu