Haber

Midyat’ta okul müdürü, akrabalarıyla husumetli olan kişilerce dövüldü

MARDİN’in Midyat ilçesinde ilkokul müdürü Hüseyin Deniz, okulun kapısının önünde akrabalarıyla husumetli olan kişilerce darbedildi. Deniz tedaviye alınırken, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Midyat ilçesinin kırsal Yayvantepe Mahallesi’nde ilkokul müdürü Hüseyin Deniz, akrabalarıyla husumetli olan bir küme tarafından toplumsal medya üzerinden tehdit edildi. Dün de okulun kapısında velilileri uğurlayan Deniz, bir araçtan inen şahısların taşlı- sopalı saldırısına uğradı. Deniz, okuldaki öğretmenler tarafından kurtarıldı. İhbar üzerine olay yerine sıhhat ve jandarma takımları sevk edildi. Deniz, birinci müdahalenin akabinde Midyat Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 10 gün iş göremez raporu verilen Deniz’i darbettiği gerekçesiyle 3 kuşkulu jandarma tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerin jandarmadaki süreçleri sürüyor.

Hüseyin Deniz, kendisini ziyarete gelen velileri uğurlarken okul kapısının önünde araçtan inen bir kümenin saldırısına uğradığını tabir ederek, “Üzerime taşlarla, sopalarla saldırmaya başladılar. Olayı gören okuldaki öğretmenler ve köylüler gelerek onları uzaklaştırdılar. Haklarında suç duyurusunda bulundum. Onlardan şikayetçiyim” dedi.EĞİTİMCİLER REAKSİYON GÖSTERDİ

Olayla ilgili soruşturma sürerken eğitimciler olaya reaksiyon gösterdi. Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Lideri Abdulselam Demir, Midyat ilçe temsilcisi Hüseyin Yücel ile birlikte hastanede tedavisi süren Hüseyin Deniz’i ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Eğitimciye yapılan şiddetin kabul edilemez olduğunu ifade eden Demir, “Öğretmene şiddet vakaları artarak devam ediyor. Gün geçmiyor ki, sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Önceki gün Bolu’da, dün Cizre’de bir öğretmenimiz darbedildi. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kasteden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. En kısa zamanda eğitimde şiddet yasasının çıkması gerekiyor. Anayasa Mahkemesi’nde öğretmenlik meslek kanunun görüşüldüğü bu günlerde eğitimciye şiddet hususu de eklenmeli. Faillerin cezasız kalmaması gerekiyor. Saldırıyı yapanları kınıyor, hocamıza geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu