Haber

Macaristan, OHAL’i 7 ay daha uzattı

Macaristan’da Ukrayna’daki savaş nedeniyle geçtiğimiz 24 Mayıs’ta ilan edilen OHAL uygulaması ikinci kez 7 ay süreyle uzatıldı.

Macaristan hükümeti tarafından 24 Mayıs’ta ilan edilen, 8 Haziran tarihinde ise parlamento tarafından uzatılan inanılmaz hal uygulaması Başbakan Viktor Orban’ın imzaladığı kararname ile ikinci kez uzatıldı. Macaristan Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasının akabinde yürürlüğe giren kararnameye nazaran OHAL uygulaması önümüzdeki 7 ay boyunca devam edecek. Ukrayna’daki savaş ve insani felaketin Macaristan’a tesirlerini önlemek için ilan edilen OHAL, birtakım kanunları askıya alarak ülkeyi kararnameler aracılığıyla yönetme imkanı tanıyor.

Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklamada OHAL ile Ukrayna’daki savaş dolayısıyla ortaya çıkan tahıl sıkıntısını kontrol altına almayı, elektrik enerjisi, doğalgaz ve petrol sektöründe ortaya çıkabilecek sorunları hızlı kararlar alarak ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söylemişti.

Ukrayna’daki savaştan evvel de Macaristan’da aralıklı olmak kaydıyla 2020 Mart ayından 2022 Mayıs ayı sonuna kadar pandemi münasebetiyle OHAL uygulaması getirilmişti. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu