Haber

Lübnan, Büyükelçisi hakkındaki iddiaları araştırmak üzere Fransa’ya heyet gönderecek

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Paris Büyükelçisi Ramid Advan’a yönelik “tecavüz ve şiddet” iddialarını araştırmak üzere Fransa’ya heyet göndereceğini duyurdu.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından, Lübnan Büyükelçisi Advan hakkında Fransa’nın iddialarına ilişkin açıklama yayınlandı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde oluşturulacak heyetin, Advan ve büyükelçilik çalışanlarını hızlı bir şekilde dinlemek üzere Paris’e gönderilmesine karar verildiği kaydedildi.

Beyrut’tan gelen heyetin Fransız adli makamlarıyla da görüşeceği belirtilen açıklamada, “Kendilerine diplomatik kanallardan ulaşmayan ancak basına yansıyan iddialara açıklık getirmeye çalışacağız.” ifadeler kullanılmıştır.

Fransa’dan “Advan’ın dokunulmazlığının kaldırılması” talebi

Fransa Adalet Bakanlığı yetkilileri dün ülke basınına yaptıkları açıklamalarda, Advan’ın hakkında “tecavüz ve şiddet” iddiasıyla açılan davalarda yargılanabilmesi için Lübnan Büyükelçisi’nin dokunulmazlığının kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Paris’teki Lübnan Büyükelçiliği’nde çalışan 31 yaşındaki bir kadın, Advan’ın Haziran 2022’de kendisine tecavüz ettiğini iddia ederek Paris’te dava açtı.

Yine 28 yaşındaki bir kadın, Şubat ayında Advan’a “şiddet uyguladığı” iddiasıyla dava açtı.

haber-camas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu