Haber

Kırgızistan üçüncü arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un talimatıyla Acil Durum ve Sağlık Bakanlıklarına bağlı 3. arama kurtarma ve sağlık timi, sahra hastanesi, ambulans ve 52 adet keçe çadır Gaziantep’e gönderildi.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’ye gönderilecek arama kurtarma ve sağlık ekibi için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Manas Uluslararası Havalimanı’nda uğurlama programı düzenledi.

Havalimanı peronunda düzenlenen veda programına katılan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türkiye ve Kırgızistan bayraklarını dalgalandırarak Acil Durumlar Bakanı Boobek Acikeyev ile dayanışmasını gösterdi.

Acil Durumlar Bakanı Acikeyev’in de deprem bölgesine hareket ettiği uçakla 35 kişilik üçüncü arama kurtarma grubu, sahra hastanesi, ambulans ve 52 keçe çadır gönderildi.

Kırgızistan, deprem bölgesinde arama kurtarma ve sağlık ekip üyesi sayısını 152’ye, keçe çadır sayısını da 124’e çıkardı.

Kahramanmaraş’ta keçe çadır kent kuruldu

Bu arada Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından deprem bölgesine gönderilen Kırgız keçe çadırlarının ilk bölümü Kahramanmaraş’ta kuruldu.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev ile Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız halkı, Kırgızların klasik keçe çadırlarının kurulmasına destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu