Haber

İran ve Çin heyetleri “25 Yıllık Kapsamlı İşbirliği Anlaşması”nı görüştü

İran ve Çin heyetleri, Tahran ile Pekin arasında 2021 yılında imzalanan ancak henüz uygulamaya konulmayan “25 Yıllık Kapsamlı İşbirliği Anlaşması”nın uygulama sürecini ele aldı ve görüş alışverişinde bulundu.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, resmi ziyaretleri kapsamında başkent Tahran’ı ziyaret eden Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua ve üst düzey heyeti, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir ve İranlı yetkililerle görüştü.

Haberde, İranlı ve Çinli yetkililerin 2021’de Tahran ve Pekin ortasında imzalanan ancak şu anda uygulanamayan 25 Yıllık Kapsamlı İşbirliği Anlaşması’nın uygulama sürecini değerlendirdiği ve görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Görüşmede Başkan Yardımcısı Informant, “İran ve Çin’in dünya hakimiyetinin tek taraflılığına karşı aynı görüş ve durumlara sahip olduğunu, çeşitli bahisler üzerinde iki ülke arasında uygun ve verimli müzakerelerin devam ettiğini” belirtti.

İran’ın petrol ve gaz rezervleri ile transit taşımacılık gibi sektörlerdeki kapasitesine işaret eden Muhbir, Tahran’ın enerji, transit ve ortak üretim alanlarında Pekin ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Muhbir, iki ülkenin ortasında yaşanan yüksek hacimli ekonomik ve ticari süreçlere rağmen yerel para birimlerinin kullanımının taban seviyesinde olduğunu ve bunun mümkün olduğu kadar artırılması gerektiğini vurguladı.

9 Aralık’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-KİK İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’nin ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde ülkesiyle ilgili ifadelere işaret eden Muhbir, İran’ın toprak bütünlüğü konusunun ABD için hassas ve önemli olduğunu söyledi. tüm İranlılar. Tüm ülkelerin “bu dokunulmaz ilkeye” saygı duyması gerektiğini söyledi.

Çin’in İran’la kapsamlı stratejik ilişkiler geliştirme isteği değişmeyecek

IRNA’ya göre Çin Başbakan Yardımcısı Hu da Tahran ile Pekin arasındaki bağları “tarihi” olarak nitelendirdi ve “Çin’in İran ile kapsamlı stratejik ilişkiler geliştirme iradesi asla değişmeyecek” dedi.

İran’ın toprak bütünlüğüne değinen Hu, şöyle devam etti:

“Çin, İran’ın ulusal egemenliğini, toprak bütünlüğünü, ulusal onurunu ve dış müdahaleye karşı mücadelesini desteklemektedir. Bu alanda iki taraf birbirini kararlılıkla desteklemeli ve terörle mücadele alanında iş birliğini ve uyumu güçlendirmelidir.”

Başbakan Yardımcısı Hu, 25 Yıllık İran-Çin Kapsamlı İşbirliği Anlaşmasının her iki taraf için de önemli ve olumlu olduğunu belirterek, Pekin’in Tahran ile iş birliğini ve uyumunu güçlendirmeye istekli olduğunu vurguladı.

İran ile Çin arasında imzalanan 25 Yıllık İşbirliği Anlaşması çerçevesinde 16 farklı projenin hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı da haberde belirtildi.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğamiral Ali İstek, Çin’in Basra Körfezi’nde kontrol altına aldığı üç ada hakkında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile yaptığı ortak açıklamaya tepki gösterdi. İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de hakimiyet iddiasında. Tengsiri, “Diyelim ki bu ada özgür ya da falancaya ait. Bu doğru mu?” terimleri kullandı.

İran’dan yayın yapan Student News Network’ün (SNN) haberine göre, Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Tengsiri, başkent Tahran’daki İmam Hüseyin Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşma yaptı. , Ebu Musa ile Hürmüz Boğazı’ndaki Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarının önemine işaret ettiğini söyledi.

Tengsiri, “Ebu Musa’yı kaybedersek, İran’ın petrol ve gaz çıkarma sahası olan Sirri Adası’nı, ardından Büyük Tunb ve Küçük Tunb’u kaybederiz. Bu bölgeyi kaybedersek, artık Basra Körfezi üzerinde kontrolümüz olmayacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İran ve Çin Arasında 25 Yıllık Kapsamlı İşbirliği Anlaşması

Tahran ve Pekin hükümetleri, Çin’in başlattığı “Tek Kuşak, Tek Yol” projesine İran’ın katılımını öngören 25 Yıllık İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı.

İlk kez Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2016 yılında Tahran’a yaptığı ziyarette gündeme gelen ve 25 yılı kapsayan stratejik anlaşma, 27 Mart 2021’de dönemin İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Çinliler arasında imzalanmıştı. Dışişleri Bakanı Vang Yi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgilendirme metninde, anlaşmanın “ekonomi, güvenlik, teknoloji ve enerji” başta olmak üzere birçok alanı kapsadığı belirtildi.

İran ve Çin’in petrol üretimi, nakliye, demiryolu, karayolu ve liman altyapısının geliştirilmesi, bankacılık ve bilgi teknolojileri alanlarında işbirliği yapması öngörülüyordu.

Çin-KİK Tepesi’nin İran’ı rahatsız etmesi sonrası yayınlanan son açıklama

Çin-KİK Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde BAE’nin Basra Körfezi’nde İran’ın kontrolünde bulunan ve BAE’nin hak iddia ettiği bazı adaları inceleme çabaları pekiştirildi.

İran yönetimi bunun üzerine Çin’in Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak rahatsızlığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu