Haber

İran Dışişleri Bakanı: İsrail’in saldırıları devam ederse her ihtimal mümkün

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının devam etmesi halinde bölgede her ihtimalin mümkün olacağını söyledi.

ABD Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) konuşan Abdullahiyan, “Bu çatışmanın yayılmasını gerçekten istemiyoruz. Aslında İsrail’in işlediği savaş suçlarının bir an önce durdurulması için herkese harekete geçmesini tavsiye ediyoruz.” söz konusu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik gelişigüzel saldırılarında çoğunluğu sivil, yarısı çocuk olmak üzere 7 bin kişinin öldürüldüğüne dikkat çeken Abdullahiyan, “Bölge barut fıçısı haline geldi ve bu duruma tahammül edilmesi zor.”

Bölgedeki İran destekli grupların “tetiğin elinde”

İran’ın bölgedeki müttefiklerine ılımlılığı tavsiye edip etmediği sorulduğunda Abdullahiyan, şöyle devam etti:

“Bölgedeki direniş grupları kendi kararlarını kendileri veriyor. Her an her şey olabilir. ABD’yi İsrail rejimine açık desteğinden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bölgeden aldığımız bilgilere göre İsrail’in hem güvenlik hem de siyasi sistemleri tamamen çökmüş durumdadır. “Şu anda İsrail’de işlevsel olan tek şey ABD’nin yönettiği savaş makinesidir.”

Bölgedeki İran destekli silahlı grupların İsrail ve ABD’ye ait bazı hedeflere yönelik saldırılarına ilişkin İranlı Bakan, “Planlardan anladığım kadarıyla onların eli tetikte. Çok daha güçlü ve derin. Bu durum devam ederse Gazze ve Batı Şeria’da hâlâ kadınlar, çocuklar ve kadınlar olacak.” “Sivillerin öldürülmesi halinde bölgede her ihtimalin mümkün olacağına inanıyorum.” dedi.

Hamas’ın Filistin’de bir kurtuluş hareketi olduğunu ve uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini belirten Abdullahiyan, “İşgal altındaki topraklar kurtarılıncaya kadar bu kurtuluş hareketine siyasi destek veriyoruz.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da Hamas’ın kendilerine ateşkes sağlanması halinde İsrailli sivil esirleri serbest bırakabileceğini ilettiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu