Ekonomi

Geçen yıl 300 milyoner Türkiye’ye taşındı

Uluslararası yatırım yoluyla vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners ile özel servet göç trendlerini sistematik olarak izleyen New World Wealth ortaklığıyla hazırlanan “Private Wealth Migration Report 2023” sonuçları açıklandı.

1 milyon dolar ve üzerinde yatırım yapılabilir servete sahip bireylere odaklanan rapora göre, geçen yıl Türkiye’ye taşınan dolar milyonerlerinin sayısı 300’dü. Türkiye’de serveti 1 milyon dolar ve üzerinde olan 44 bin 500 kişi yaşıyor. , dolar milyarderlerinin sayısı 18 oldu. Bu yıl Rusya’dan 3.000, İngiltere’den 3.200, Brezilya’dan 1.200, Hong Kong’dan 1.000 ve Güney Kore’den 800 kişinin çıkış yapacağı tahmin ediliyor.

Ülkeye giren milyoner sayısının ayrılanlardan daha fazla olacağı ülkeler arasında başı 5 bin 200 kişiyle Avustralya aldı. Net girişlerin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 4.500, Singapur’da 3.200, İsviçre’de 1.800 ve Kanada’da 1.600 olması bekleniyor. Yunanistan, Fransa, Portekiz, Yeni Zelanda ve İsrail’in de ilk 10’da yer alması bekleniyor. Çekiciliği hızla azalan ABD’ye göç, kısmen yüksek vergi tehdidi nedeniyle azaldı. Bu yıl 2 bin 100 yüksek varlıklı bireyin ülkeye gelmesi ve ülkeden çıkışların devam etmesi bekleniyor.

“Çin en yüksek milyoner çıkışlarını görüyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Henley & Partners CEO’su Juerg Steffen, son 10 yılda milyoner göçünde istikrarlı bir büyüme olduğunu belirterek, bu sayının 2023’te 122 bin, 2023’te ise 128 bin olması bekleniyor. 2024. “Genel olarak, özel servet göç eğilimleri bu yıl pandemi öncesi kalıplara dönecek gibi görünüyor; Avustralya, COVID-19 salgınından önceki 5 yılda olduğu gibi net girişlerde en üst sırayı geri alıyor ve Çin, her yıl olduğu gibi son 10 yıldır,” dedi Steffen. en büyük net çıkışları görüyor. Dikkate değer istisnalar, eski zenginlik mıknatısları, İngiltere ve ABD’dir.”

Yatırım geçiş programı sorgulamasında rekor artış

2023’ün ilk çeyreğinde rekor sayıda yatırım geçiş programı talebinin alındığını belirten Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 47’lik bir artış olduğunu belirtti. Kitts ve Nevis’in Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı’nın geldiğini belirten Demirel, “Kanada’nın Girişimci Vize Programı, girişimcilerin ve zenginlerin Kanada ve Kuzey Amerika’ya erişiminin en hızlı yoludur.” pazarlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu