Ekonomi

Çin hisseleri son iki yılın en büyük artışını kaydetti

Çin hisse senetleri bu Salı günü iki yılın en büyük tek günlük kazancını yaşadı. Şanghay Yerleşkesi Endeks %3,2 artışla Mart 2022’den bu yana en belirgin günlük yükselişini gerçekleştirdi. İşlem hacmi, bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Birinci sınıf hisse senetlerinden oluşan CSI 300 Endeksi %3,5 artışla Kasım 2022’den bu yana en büyük tek günlük yükselişini kaydederken, küçük endeks ise 2008’den bu yana en ciddi yükselişini kaydetti.

Yabancı yatırımcılar net 12,6 milyar yuan (1,75 milyar dolar) değerinde hisse satın alarak bu yılın en değerli bir günlük girişini temsil etti. Bu keskin toparlanma, Çin’in ana hisse senedi endekslerinin, geride kalan ekonomiye ilişkin endişeler ve geçmişteki ekonomik krizlerde uygulanan güçlü politika teşvik önlemlerinin yokluğu nedeniyle beş yılın en düşük seviyelerine gerilediği bir dönemin ardından geldi.

Piyasadaki toparlanma, yatırımcıların öğle tatilinden dönüp bir dizi cesaret verici haberi değerlendirmelerinin ardından gerçekleşti. Bloomberg News’e göre Lider Xi Jinping’in borsanın karşı karşıya olduğu zorlukları finansal düzenleyicilerle görüşmesi bekleniyor. Ayrıca düzenleyiciler açığa satışlara yeni kısıtlamalar getirdi ve devlet yatırımcıları hisse alımlarını artırma planlarını duyurdu.

Hong Kong’da Hang Seng Endeksi Son altı ayın en büyük kazancını yüzde 4’lük artışla elde etti. Hang Seng teknoloji endeksi %6,8 değer kazanarak bir yılın en büyük artışını gerçekleştirerek teknoloji hisseleri ralliye öncülük etti. Çevrimiçi devler Alibaba (NYSE:BABA) ve JD.com (NASDAQ:JD), her ikisi de %7,5’i aşan kazançlarla en iyi performans gösterenler arasında yer aldı. Gayrimenkul geliştiricileri Longfor ve Country Garden’ın emlak hizmetleri bölümünün hisseleri %10 arttı.

Ana karada sağlık, yapay zeka ve yeni güç gibi branşlar sırasıyla %8, %7,4 ve %6,3 artışlarla önemli kazanımlara tanık oldu. Keskin bir düşüş yaşayan küçük ölçekli hisse senetleri de %7 artış kaydetti.

Yuan da güçlendi ve merkez bankasının güçlü yönlendirmesi üzerine dolar karşısında üç haftanın en düşük seviyesinden 7,1865’e yükseldi.

Piyasanın olumlu tepkisine rağmen bazı analistler temkinli davranıyor ve bu sıçramayı, yatırımcı duyarlılığındaki köklü bir değişimden ziyade genellikle “milli takım” olarak adlandırılan devlet destekli yatırımcıların alımlarına bağlıyor. Zayıf talep ve deflasyonist baskılar gibi daha derin ekonomik zorluklara değinilmediği takdirde bu önlemlerin etkisinin kısa ömürlü olabileceğini savunuyorlar.

Devlet fonu Central Huijin Investment Salı günü yaptığı açıklamada, satın aldığı fonların kapsamını genişlettiğini ve satın alma faaliyetlerini artırarak piyasaya geçici de olsa geniş bir destek sağlayacağını duyurdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu