Haber

Çin Başbakanı, Kazak Mevkidaşıyla Görüştü ve İşbirliğini Geliştirme Çağrısı Yaptı

BEİJİNG, 30 Kasım (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Keqiang, Salı günü Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ile görüntü ilişkisi aracılığıyla görüştü ve iki ülke ortasında daha yakın üst seviye alışveriş ve işbirliğinin geliştirilmesi daveti yaptı.

Li, Çin ve Kazakistan’ın dost komşular olduğunu ve ikili ilişkilerinin, 30 yıl önce diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki ülke ve halkların yararına önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi.

Başbakan Li, Çin’in, Kazakistan ile her seviyede üst seviye alışverişi ve bağlantısı güçlendirmeye, kalkınma stratejileri sinerjisini geliştirmeye, çeşitli alanlarda pratik işbirliğini derinleştirmeye, bölgesel ve memleketler arası alakalarda uyum ve işbirliğini artırmaya, Çin-Kazakistan bağlarını yeni bir tepeye taşımaya ve bölgesel barış, istikrar ve kalkınmayı daha uygun müdafaaya hazır olduğunu tabir etti.

Li, iki tarafın hükümetler ortası ekonomik ve ticari işbirliği planlarını hayata geçirmesinin, bağlanabilirliği güzelleştirmesinin ve hudut sevkiyatlarının hacmini artırmasının ve ikili ticaretin daima gelişimini desteklemesinin umulduğunu belirtti.

Enerji işbirliğinin iki ülke ortasındaki pratik işbirliğinin bir mihenk taşı olduğuna dikkat çeken Li, Kazakistan’ın sözleşmeye uygun olarak Çin’e istikrarlı doğalgaz arzını sağlamasının ve kışın doğalgaz arzını mümkün olduğunca artırmasının umulduğunu vurguladı.

Çin’in Kazakistan’dan yüksek kaliteli yeşil tarım ve hayvancılık eserleri ithalatını artırmak istediğine işaret eden Li, iki ülkenin finans ve hudut ötesi e-ticaret konusundaki işbirliğinde yeni büyüme noktalarını keşfedilebileceğini, halklar ortası alışverişi hızlandırabileceğini ve vize muafiyetine ait görüşmeleri ilerletebileceğini kelamlarına ekledi.

İsmailov da, Kazakistan’ın diplomatik münasebetlerin kurulmasının 30. yıldönümünü Çin ile siyasi karşılıklı itimadı derinleştirmek, hükümetler ortası ekonomik ve ticari işbirliği planlarını uygulamak, iktisat ve ticaret, üretim kapasitesi, güç, tarım, bağlanabilirlik ve halklar ortası alışveriş hususlarında bağlantı ve işbirliğini güçlendirmek ve iki ülke ortasındaki daimi kapsamlı stratejik iştiraki ilerletmek için bir fırsat olarak kıymetlendirmek istediğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu