Ekonomi

Büyüme ivmesi nedeniyle Julius Baer’de tüketici savunma sektörü notu düşürüldü

Pazartesi günü, tüketici defansif sektörü, küresel büyüme ivmesinin hızlandığı ve getirilerin yükselmeye devam ettiği bir ortamda düşük performans beklentileri nedeniyle Julius Baer’de Underweight’e düşürüldü.

Düşük büyüme ve getiri dönemlerinde genellikle güvenli bir yatırım olarak görülen bu sektör, geçtiğimiz yıl boyunca zorluklar yaşadı ve genel hisse senedi piyasasının gerisinde kaldı.

Julius Baer bir notunda, “Küresel büyüme ivmesinde hızlanma ve faizlerin muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacağı görüşümüz göz önüne alındığında, bu durum sektör için zorlu bir zeminin devam etmesi anlamına gelecektir” dedi.

Not indirimi, mevcut ekonomik ortamda zorlanan defansif sektörlerin daha geniş bir eğilimini yansıtıyor. Büyümenin hız kazanması ve faiz oranlarının yüksek kalmaya devam etmesi beklendiğinden, geleneksel olarak istikrarlı olan bu sektörler güçlüklerle karşılaşıyor. Özellikle tüketici savunucuları, analiz edilen tüm sektörler arasında en zayıf kazanç ivmesini göstermiştir.

Son dönemdeki düşük performansının ardından sektörün cazip göreceli değerlemelerine rağmen, olumlu katalizörlerin eksikliği endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Sektör için tek potansiyel destek, büyüme endişelerinin tetiklediği tahvil getirilerinde önemli bir düşüş olacaktır ki bunun da gerçekleşmesi beklenmemektedir. Tüketicilerin daha ucuz alternatiflere yönelmeye devam etmesi sektörün görünümünü daha da kötüleştiriyor ve hacim düşüşlerinin sürmesine neden oluyor.

Tüketici savunma ürünleri sektöründe, gıda üreticileri yerine ev ve kişisel bakım ürünleri tercih edilmektedir. İlk alt segment daha güçlü fiyatlandırma gücü göstermiştir ve bu da sektörün daha geniş çaplı zorlukları arasında bir miktar esneklik sağlayabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu