Ekonomi

Borusan’ın Sürdürülebilir Fayda Programı’na başvuru için son gün 29 Kasım

Borusan’ın toplumsal tesir ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel, toplumsal sorunlarda amaç kümeleri harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri destekleyeceği Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’na müracaatlar devam ediyor. Programa iştirak için son gün 29 Kasım.

Toplumsal faydayı faaliyetlerinin merkezinde konumlandıran Borusan, toplumsal tesir ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel, toplumsal sıkıntılarda maksat kümeleri etkileme ve harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri destekleyen programını Cumhuriyet’in 99. yılında hayata geçirdi. Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı, farklı kesimlerden projelere müracaatlarına açık olması ve sunduğu imkanların kapsayıcılığı ile Türkiye toplumsal girişimcilik ekosisteminde yaygın olarak uygulanan teşebbüsçü takviye programlarından farklı bir yaklaşım izliyor.

200.000 TL’ye kadar hibe dayanağı

surdurulebilirfayda web sitesi üzerinden yapılan müracaatların kıymetlendirilmesi sonucunda 4 projenin desteklenmesi planlanıyor. Proje müracaatları 29 Kasım’da sonlanırken Aralık’ta sonuçlar açıklanacak ve Ocak – Mayıs ayları ortasında kazanan projeler desteklenecek. Kazanan projelere kapasite ve proje geliştirme takviyesi, muhtaçlık tahlili & tesir modeli oluşturma takviyesi, eğitim ve atölye takviyesi, mentor ve uzman dayanağı, görünürlük dayanağı sağlanırken 200.000 TL’ye kadar hibe takviyesi sunulacak.

İklim krizi ve eşitsizlik odaklı projeler bekleniyor

Programın odak alanları Borusan’ın sürdürülebilirlik odak alanları olan İ3 yani iklim, insan ve inovasyondan ilham alınarak oluşturuldu. Cumhuriyet’in 100. yılında birinci meyvelerini verecek olan programın iklim krizi ve eşitsizlikler olmak üzere iki odak alanı bulunuyor. İklim krizi ile çabada yenilenebilir gücün yaygınlaştırılması, emisyon azaltımı, döngüsel iktisat modellerinin geliştirilmesi ve/veya yaygınlaştırılması, ileri dönüşüm, atıkların kıymetlendirilmesi ve/veya geri kazanımı, su kaynaklarının sürdürülebilirliği, biyoçeşitliliğin azalması ile çaba, karbonsuz kentsel mobilite çalışmalarının yaygınlaştırılması başlıklarına odaklanan projeler desteklenecek.

Eşitsizliklerin azaltılmasında ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, ayrımcılığın ve kutuplaşmaların önlenmesi, engellilik alanında eşitsizliklerin azaltılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdamda eşitliğin sağlanması bahisli projeler bekleniyor.

Değerlendirme kriterleri

Programa yapılan müracaatlar uygulanabilirlik, yaratıcılık, tesir alanı & değişim potansiyeli, somut çıktı sunma potansiyeli ve sürdürülebilirlik kriterlerine nazaran pahalandırılacak.

Öngörülen amaçların finansal, teknolojik ve toplumsal açıdan uygulanabilir olup olmadığı, proje fikrini geliştirmek için yaratıcı ve özgün usuller kullanması yahut literatüre/ekosisteme yeni bir katkı sunması, projenin ulaşabileceği kitlede yaratabileceği potansiyel değişimin ve tesir düzeyinin boyutu, somut bir ürün/eser/çalışma ortaya koyma mümkünlüğü ve projenin tesirinin ne oranda devamlılığı ve kalıcılığı olabileceği değerli olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu