Ekonomi

Bitcoin’in, halving sonrası yeniden birikim bölgesine girdiğini iddia ediliyor

Kripto piyasası analisti “Rekt Capital”e göre Bitcoin, muhtemelen yarılanma sonrası oluşan “tehlike bölgesinden” çıktı ve daha istikrarlı bir yeniden birikim aşamasına girdi. Tarihsel verilere atıfta bulunan X Rekt Capital, Bitcoin’in yarılanma olaylarından sonra genellikle en tehlikeli olan aşamayı muhtemelen geçtiğine işaret etti. Bu aşamalar, geçmişte önemli fiyat ayarlamalarının yaşandığı aşamalardır.

En son piyasa döngüsünde Bitcoin, Mart ortasındaki zirvesinden %23 düşüşle 1 Mayıs’ta 56.800 dolara gerilemişti. Rekt Capital, “Bitcoin, düşük destekli yeniden birikim aralığından iyi bir sıçrama yapmaktan memnun.” diye yazdı, bu da tehlike bölgesinin sonu anlamına geliyor.

Tarihsel kalıplar ve güncel eğilimler

Önceki yarılanmalarda Bitcoin, yarılanma öncesi ve yarılanma sonrası düzeltmelerden geçti, bu da bir istisna gibi görünmüyor. Aksine, analist en kötüsünün muhtemelen sona erdiğini söylüyor:

“Eğer 56.000 dolar dip noktası değilse o zaman bu mevcut geri çekilme 63 gün ile bu döngüdeki en uzun geri çekilmeye resmen eşit olacaktır.”

Ancak yine de tarihin, geri çekilmenin 47 gün sonra 56.000 dolarda durduğunu kanıtladığını düşünüyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 63.000 doların üzerine çıktı, bu da yeniden birikim aşamasının çoktan başladığını kanıtlıyor. Rekt Capital:

“Bitcoin, satış tarafındaki momentumunun yavaşlamasının ilk aşamalarını sergiliyor ve ~60.000 dolar desteğine karşı bir kıvrılma oluşumunda ilerliyor.”

68.000 dolara geri dönmenin anahtarı mevcut destek seviyesini korumaktır.

Piyasa hareketlerine ilişkin uzman görüşleri

Global Macro Investor kurucusu Raoul Pal, 13 Mayıs’ta X’te yayımlanan makalesinde, küresel likidite döngüsünün piyasaları etkileyen ana faktör olduğunu açıkça belirtmiş ve ayrıca yılın ikinci yarısındaki “muz bölgesi” sırasında kripto varlıkların büyük bir performans göstereceğini öngörmüştür. Bu dönemin yüksek riskli varlıkların fiyatlarında büyük bir yükselişe tanıklık etmesi bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Aynı şekilde BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes da bu yıl piyasalar yeniden yükselmeye başlamadan önce yatay bir ticaret ve birikim dönemi bekliyor. Hayes, piyasalara likidite pompalayan Federal Rezerv para politikalarının olası sonuçlarını ve bu likiditenin kripto para birimlerine akabileceğini vurguladı.

İleriye bakış

Tarihsel döngüler faydalı bir araç olsa da her zaman gelecekteki hareketleri önceden haber vermez. Rekt Capital gibi uzmanların ve Pal ve Hayes gibi sektör duayenlerinin güveni biraz temkinli olsa da önümüzdeki birkaç ay içinde Bitcoin’in geleceği konusunda hâlâ çok iyimserler.

Bitcoin’in mevcut durumu gücünü kanıtlıyor. Temel destek seviyelerini koruyabilirse belki 68.000 dolara kadar bir yukarı doğru hareket olasılığı daha var. Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri, bu modellerin kripto para ticaretinin gelişen manzarası için nasıl anahtar olacağını hevesle izleyecek.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu