Ekonomi

Bakan Nabati: Bankacılığın önemli bir sermaye tamponu var

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şubat ayı bankacılık bilgilerinin, sektörün güçlü sermaye yapısı, yüksek operasyonel kalitesi ve karlılık oranları ile çok sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu teyit ettiğini belirterek, “Sahip olduğu yüksek sermaye yeterliliği, ihtiyati tedbir Bankacılık sektörümüzün olası risklere karşı aldığı önlem, önemli bir sermaye tamponu tuttuğunu gösteriyor.” terimini kullandı.

Nebati, sosyal medya hesabında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan şubat ayı bankacılık bilgilerini değerlendirdi.

Söz konusu verilerin bankacılık şubesinin güçlü sermaye yapısı, yüksek verimlilik kalitesi ve karlılık oranları ile çok sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu teyit ettiğine işaret eden Nebati, şunları kaydetti:

“Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu, yüzde 8 olan yasal taban sınırının ve yüzde 12 olan hedef rasyosu olan 2023 Şubat prestijiyle yüzde 17,1. Sahip olduğu yüksek sermaye yeterlilik rasyosu, bankacılık sektörümüzün ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. olası risklere önlem olarak değerli bir sermaye tamponu İkinci bir konu da bölümün takipteki alacaklar oranının yine Şubat 2023 prestijiyle yüzde 1,9 gibi çok düşük bir seviyede gerçekleşmesi. sektörün.”

gokcebeyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu