Haber

Arefe günü oruç tutmak caiz midir? Arefe günü orucun sevabı ve fazileti

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayında tüm Müslümanlar oruç tutar ve ibadetlerini yerine getirir. Ramazan ayının bitmesine çok az bir süre kaldı. Ramazan Bayramı’ndan bir gün önce Arefe kutlanacak. Pek çok insan Arefe günü oruç tutup tutmayacağını merak ediyor. Arefe günü oruç tutmak caiz midir? Arefe günü oruç tutmak sevap mıdır? Detaylar burada…

Müslümanlar, on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında oruç tutarak ibadetlerini yerine getirirler.

Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş temel esasından biridir. Ramazan ayından bayram ayına kadar oruç tutmak, ruh ve beden sağlığı yerinde olan Müslümanlar için farz kabul edilir. Ancak pek çok kişi Arefe günü oruç tutup tutmayacağını merak ediyor.

Arefe günü oruç tutmak caiz midir?

Ramazan ayının son günü olan 20 Nisan Perşembe aynı zamanda Arefe günüdür. Ramazan Bayramı’ndan önceki gün olan Arefe günü oruç tutmak farz ibadetlerdendir.

Vatandaşlar, 19 Nisan Çarşamba gününü 20 Nisan Perşembe gününe bağlayan gecede son sahurunu yapacak ve oruca niyet edecek. 20 Nisan Perşembe günü iftar yapılacak ve oruçlar açılacak.

Arefe günü orucun sevabı ve fazileti

Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber Efendimiz (sav), arefe günü oruç tutmakla ilgili olarak, “Arefe günü oruç tutmak, bin gün nafile oruç tutmaya bedeldir” buyurmuştur. (Tergîb ve Terhib Eser, 2/460).

Ancak hac edenlerin, ibâdet vakitlerinde sıkıntı ve acizliğe düşmemeleri için Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu