Haber

ABD’den kafaları karıştıran açıklama! Polonya’ya düşen füze hangi ülkeden fırlatıldı?

Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne, kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplandı ve askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına karar verdi.

NATO ACİL OLARAK TOPLANIYOR

Birçok NATO ülkesi gelişmenin telaş verici olduğu tarafında açıklamalar yaptı, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve pek çok detayın açığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Polonya’nın NATO üyesi olması nedeniyle NATO bugün acil olarak toplanma kararı aldı. Toplantıda yaşanan füzeli taarruz ve sürece ait değerlendirmeler ele alınacak.

RUSYA: SUÇLAMALAR KASITLI PROVOKASYONDUR

Füzenin Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya tarafından fırlatıldığı tezi ise akıllara yeni bir savaş daha mı çıkıyor sorusunu getirdi. Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya tarafından Polonya-Ukrayna hududundaki gayelere hiçbir akın yapılmadığını duyurdu. Bakanlık, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur” dedi.

ABD: FÜZE RUS GÜÇLERİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN UKRAYNA TARAFINDAN ATEŞLENDİ

ABD ise mevzuyu en ince ayrıntısına kadar araştırdıklarını belirtip Polonya’yı vuran füzeye ilişkin ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı. Buna göre NATO üyesi Polonya topraklarında iki kişinin ölümüne yol açan füze, havadaki bir Rus füzesini düşürmek için Ukrayna güçlerince ateşlendi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de dün Rusya’nın ülke çapında çoğunlukla güç altyapısına yönelik 85 füze saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.

ABD Lideri Biden da Polonya’ya düşen ve 2 kişinin vefatına sebep olan füzeyle ilgili şu anda net bir şey söyleyemeyeceğini, ellerindeki birinci bilgilerin füzenin Rusya tarafından fırlatılması mümkünlüğünün düşük olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu